StarTech.com PAC10125 power cable Black 300" (7.62 m) NEMA 5-15P NEMA 5-15R
SKU
PAC10125
In stock
StarTech.com PAC10125, 300" (7.62 m), NEMA 5-15P, NEMA 5-15R, SJT, 125 V
  • POWER EXTENSION CORD: This 25ft (7.6m) 16AWG AC power extension cable with NEMA 5-15R and NEMA 5-15P connectors is suitable for workstations/home office / Indoor use / Rated to carry 125V at 13A
  • SPECS: 25ft (7.6m) AC Power Cord / NEMA 5-15R to NEMA 5-15P / 18AWG / 125V 13A (Max) / Jacket Type: SJT / Jacket Material: PVC / Black / Temperature Range: 37°F to 140°F (3°C to 60°C) / Cable Outer Diameter: 0.33in (8.5mm)
More Information
SKU PAC10125
EAN 0065030844260
Manufacturer StarTech.com
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
StarTech.com PAC10125. Cable length: 300" (7.62 m), Connector 1: NEMA 5-15P, Connector 2: NEMA 5-15R, Cable type: SJT. Input voltage: 125 V
Ports & interfaces
Connector 2NEMA 5-15R
Connector 1NEMA 5-15P
Cable length300" (7.62 m)
Features
Connector 1 form factorStraight
Connector 2 form factorStraight
Number of conductors3
Cable typeSJT
AWG wire size18
Jacket materialPolyvinyl chloride (PVC)
Connector 2NEMA 5-15R
Connector 1NEMA 5-15P
Cable length300" (7.62 m)
Connector 2 genderFemale
Connector 1 genderMale
Product colourBlack
Power
Maximum current13 A
Input voltage125 V
Colour
Product colourBlack
Weight & dimensions
Dimensions (WxDxH)1.02 x 300 x 1.38" (26 x 7620 x 35 mm)
Width1.02" (26 mm)
Depth299.2" (7600 mm)
Height1.38" (35 mm)
Weight30.5 oz (865 g)
Diameter0.335" (8.5 mm)
Package width9.84" (250 mm)
Package depth12.8" (325 mm)
Package height2.36" (60 mm)
Package weight31.1 oz (883 g)
Certificates
Compliance certificatesRoHS
Packaging data
Package width9.84" (250 mm)
Package depth12.8" (325 mm)
Package height2.36" (60 mm)
Package weight31.1 oz (883 g)
Technical details
Maximum current13 A
Output connectionsNEMA 5-15p
Input connection typeNEMA 5-15p
Compliance certificatesRoHS
Logistics data
Products per master (outer) case20 pc(s)
Master (outer) case width18.1" (460 mm)
Master (outer) case length18.1" (460 mm)
Master (outer) case height8.27" (210 mm)
Other features
Output connectionsNEMA 5-15p
You may also be interested in
Compare Products
Product StarTech.com PAC10125 power cable Black 300" (7.62 m) NEMA 5-15P NEMA 5-15R StarTech.com PAC10125 power cable Blac...
APC PWR C13 / 5-15P, 2.4 m Black 96.1" (2.44 m) C13 coupler NEMA 5-15P APC PWR C13 / 5-15P, 2.4 m Black 96.1&...