StarTech.com PXTC19C20146 power cable Black 70.9" (1.8 m) C20 coupler C19 coupler
SKU
PXTC19C20146
In stock
StarTech.com 6ft (1.8m) Heavy Duty Extension Cord, IEC 320 C19 to IEC 320 C20 Black Extension Cord, 15A 125V, 14AWG, Heavy Gauge Extension Cable, Heavy Duty AC Power Cord, UL Listed (PXTC19C20146)
  • HEAVY DUTY EXTENSION CORD: This 6ft (1.8m) 14AWG universal power cord with IEC 60320 C19 to C20 connectors is suitable for servers or other high-powered equipment; Indoor use; Rated to carry 250V at 15A
  • SPECS: 6ft (1.8m) AC Power Cord; IEC 60320 C19 to C20; 14AWG; 250V 15A (Max); Jacket Type: SJT; Jacket Material: PVC; Black; Temperature Range: 37°F to 140°F (3°C to 60°C); Cable Outer Diameter: 0.36in (9.14mm)
More Information
SKU PXTC19C20146
EAN 0065030860680
Manufacturer StarTech.com
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
6ft (1.8m) Heavy Duty Extension Cord, IEC C19 to IEC C20
This C19-to-C20 power cord features 14 AWG wire that's suitable for high-power connections, making it perfect for server applications and connecting to a Power Distribution Unit (PDU).
The StarTech.com Advantage
Ports & interfaces
Connector 2C19 coupler
Connector 1C20 coupler
Cable length70.9" (1.8 m)
Features
Connector 1 form factorStraight
Connector 2 form factorStraight
Number of conductors3
Cable typeSJT
AWG wire size14
CertificationUL
Jacket materialPolyvinyl chloride (PVC)
Connector 2C19 coupler
Connector 1C20 coupler
Cable length70.9" (1.8 m)
Connector 1 standardIEC 60320
Connector 2 standardIEC 60320
Connector 2 genderFemale
Connector 1 genderMale
Product colourBlack
Power
Maximum current15 A
Input voltage125 V
Colour
Product colourBlack
Operational conditions
Operating temperature (T-T)3 - 60 °C
Weight & dimensions
Weight12.6 oz (356 g)
Diameter0.36" (9.14 mm)
Package width5.71" (145 mm)
Package depth11.4" (290 mm)
Package height1.57" (40 mm)
Package weight12.8 oz (363 g)
Packaging data
Package width5.71" (145 mm)
Package depth11.4" (290 mm)
Package height1.57" (40 mm)
Package weight12.8 oz (363 g)
Technical details
Maximum current15 A
Compliance certificatesCE, RoHS
Logistics data
Products per master (outer) case40 pc(s)
Master (outer) case width14" (355 mm)
Master (outer) case length20.1" (510 mm)
Master (outer) case height8.66" (220 mm)
You may also be interested in
Compare Products
Product StarTech.com PXTC19C20146 power cable Black 70.9" (1.8 m) C20 coupler C19 coupler StarTech.com PXTC19C20146 power cable...