Targus CUCT02UA14S laptop case 14" Messenger case Black
SKU
CUCT02UA14S
In stock
Checkpoint-Friendly 14” Corporate Traveler Laptop Case
More Information
SKU CUCT02UA14S
EAN 0092636250089
Manufacturer Targus
Availability In Stock
The Targus Checkpoint-Friendly 14" Corporate Traveler case is designed to help you clear airport security without removing your laptop from the bag. This case is specially designed to split down the middle, thereby isolating the laptop on the one side to allow for clear x-ray scanning. Designed to fit 14" widescreen laptops and weighing just over 3 pounds, this case features lightweight and durable ballistic 1680 denier nylon fabrication and also includes the patented SafePort® Air Cushion System to help prevent drop damage. This protection system features adjustable cushions inside of the case to protect your laptop and provide a snug fit for smaller laptops. The case features a dedicated file section, zip-down workstation with business card holder, pen loops, key clip and multiple accessory compartments to keep items organized. For added comfort, the case includes a padded ergonomic shoulder strap with non-slip coating to keep the pad in place on your shoulder. The Targus Checkpoint-Friendly 14" Corporate Traveler is designed to expedite your airport security experience and withstand the wear and tear of everyday business travel.
CheckpointFriendly
Split design separates laptop from accessories, to allow clear xray scanning
Screen Size
Designed to fit 14 widescreen laptops
Protection
Features the patented SafePort Air Cushion System for maximum laptop protection
Organization
Ergonomics
Material
Constructed of durable ballistic 1680 denier nylon
Weight & dimensions
Maximum screen size14"
Weight3.44 lbs (1.56 kg)
Notebook compartment dimensions (W x D x H)1.69 x 13.5 x 11.5" (43 x 343 x 293 mm)
Features
Product main colourBlack
Case typeMessenger case
MaterialNylon
Maximum screen size14"
Design
Case typeMessenger case
MaterialNylon
Maximum screen size14"
Technical details
Other features
Dimensions (WxDxH)4.72 x 15.9 x 13.2" (120 x 405 x 335 mm)
You may also be interested in
Compare Products
Product Targus CUCT02UA14S laptop case 14" Messenger case Black Targus CUCT02UA14S laptop case 14"...
Targus Rolling Laptop Case 15.4" Trolley case Black Targus Rolling Laptop Case 15.4"...
Targus Spruce EcoSmart Backpack 15.6" Backpack case
Bestseller
Targus Spruce EcoSmart Backpack 15.6&q...
Targus Corporate traveler backpack 15.4" Messenger case Black Targus Corporate traveler backpack 15....