ASF238W9EMGL
In stock
23.8", 16:9, For infinity Monitors, 30°, 579x373.3x5.8mm, 0.6kg
  • Delivers edge to edge privacy coverage for monitors without bezels
  • Protects private information with constrained viewing angles to 30° from either side
  • Filters blue light, minimizing eye strain
  • Anti-reflective coating blocks screen glare for a comfortable viewing experience
  • Over 12% brighter than competitive solutions for greater clarity and visibility
  • Glossy and matte sides to suit your viewing preferences
More Information
SKU ASF238W9EMGL
EAN 0092636365745
Manufacturer Targus
Availability In Stock
The 4Vu™ Privacy Screen for 23.8” Edge to Edge Infinity Monitors (16:9) reduces the viewing angle on your screen, safeguarding information and sensitive data from prying eyes in the office or in public
Designed to fit 23.8” bezel-less monitors, the 4Vu™ Privacy Screen protects your information using tiny vertical blinds on the surface of the privacy screen, which narrow the viewing angle, so data is only visible directly in front of the monitor up to 30° away from the center of the screen.
Three Easy Installation Options for Bezel-less Displays
Magnetic attachment
Long adhesive strips
Stick on to the LCD screen for a firm, fixed hold.
Universal flexi-hinges
30° Viewing Angle
Antimicrobial Properties
Reduced Glare, Even in Bright Rooms
Blue Light Filtering
Technical details
TypeFrameless display privacy filter
Display types supportedLCD/CRT
Display filter featuresAnti-glare, Anti-microbial, Anti-reflective, Privacy
Maximum screen size23.8"
Aspect ratio16:9
Suitable forMonitor
Design
Suitable forMonitor
Features
Installation typeMagnetic attachment +adhesive strips + Universal flexi-hinges
Easy to removeYes
Easy to applyYes
Display types supportedLCD/CRT
Aspect ratio16:9
Protection featuresScratch resistant
Limits viewing angle30°
Blue light filterYes
Ergonomics
Maximum screen size23.8"
Weight & dimensions
Depth0.228" (5.8 mm)
Height (imperial)14.7"
Width (imperial)22.8"
Width22.8" (579 mm)
Weight0.00811 oz (0.23 g)
Height14.7" (373.3 mm)
You may also be interested in
Compare Products
Product Targus 4VU Frameless display privacy filter 23.8"