StarTech.com SHELF-1U-12-FIXED-V rack accessory Rack shelf
SKU
SHELF-1U-12-FIXED-V
In stock
StarTech.com 1U Server Rack Shelf - Universal Vented Rack Mount Cantilever Tray for 19" Network Equipment Rack & Cabinet - Durable Design - Weight Capacity 55lb/25kg - 12" Deep (SHELF-1U-12-FIXED-V)
  • UNIVERSAL 19'' FIT: This 1U vented server rack mount shelf is designed to fit EIA-310 compliant 19in server racks and can accommodate an internal depth of 12in (30.5cm) for your data, IT, networking, or equipment from brands like APC, Dell, Lenovo and HPE
  • DURABLE DESIGN: Constructed with 2.0 mm thick SPCC commercial cold-rolled steel, the sturdy front mounted cabinet shelf ensures durability and supports a total weight of 55 lbs (25 kg) making it the perfect rack shelf for any environment
More Information
SKU SHELF-1U-12-FIXED-V
EAN 0065030893695
Manufacturer StarTech.com
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
View PDF
Add a sturdy, 1U server rack shelf into almost any rack or cabinet
Quality construction
The fixed-rack shelf can hold up to 55 lbs (25 kg) of equipment and is constructed using 2.0 mm SPCC commercial-grade cold-rolled steel for long-term durability and sturdiness. Accommodate your accessories or non-mountable devices for ease of access or connectivity to your equipment.
Maximize ventilation
Hardware included
Conveniently includes M6 square cage nuts and M6 screws to set it up in no time.
The StarTech.com Advantage
Features
TypeRack shelf
Rack capacity1U
Maximum weight capacity55.1 lbs (25 kg)
Product colourBlack
Compliance industry standardsEIA/ECA-310-E
Harmonized System (HS) code85389099
Housing materialSPCC
Weight & dimensions
Package width14.6" (370 mm)
Package height4.72" (120 mm)
Package depth21.7" (550 mm)
Package weight6.61 lbs (3 kg)
Width19" (483 mm)
Weight4.85 lbs (2.2 kg)
Height1.69" (43 mm)
Depth12" (305 mm)
Packaging data
Package width14.6" (370 mm)
Package height4.72" (120 mm)
Package depth21.7" (550 mm)
Package weight6.61 lbs (3 kg)
Packaging content
Screws includedYes
Quick installation guideYes
Screw typeM6
Washers includedYes
Cage nuts includedYes
Technical details
TypeRack shelf
Rack capacity1U
Colour
Product colourBlack
Logistics data
Master (outer) case width15.2" (385 mm)
Master (outer) case length24.8" (630 mm)
Master (outer) case height22.2" (565 mm)