StarTech.com RACK-18U-20-WALL-OA rack cabinet Wall mounted rack Black
SKU
RACK-18U-20-WALL-OA
In stock
StarTech.com 18U 19" Wall Mount Network Rack - Adjustable Depth 12-20" 2 Post Open Frame Server Room Rack, AV/Data/ IT Communication/Computer Equipment/Switch, Cage Nuts & Screws (RACK-18U-20-WALL-OA)
  • ADJUSTABLE DEPTH: This 2-post 18U 19 inch open frame rack is EIA/ECA-310 compliant, and with an adjustable mounting depth ranging from 12 - 20 inches, is ideal for network switches, servers, patch panels, and PDUs
  • HEAVY DUTY: This durable rack has a 2.0mm thick vertical rail SPCC cold-rolled steel and a weight capacity of up to 200 lbs (90 kg). Its design supports unobstructed airflow to help keep your equipment cool and easy to install with access to all sides
More Information
SKU RACK-18U-20-WALL-OA
EAN 0065030893701
Manufacturer StarTech.com
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
View PDF
Mount your network and telecommunications equipment with the convenience of adjustable depth
Sturdy Construction & Easy Installation
Includes Hardware
The StarTech.com Advantage
Weight & dimensions
Package depth46.1" (1170 mm)
Package width16.5" (420 mm)
Package height6.3" (160 mm)
Package weight43.4 lbs (19.7 kg)
Mounting depth (max)20" (50.8 cm)
Width19.8" (504 mm)
Depth20" (508 mm)
Height35.7" (906 mm)
Weight33.5 lbs (15.2 kg)
Maximum weight capacity198.4 lbs (90 kg)
Packaging content
Quick installation guideYes
Mounting kitYes
Nuts includedYes
Number of nuts2
Screws includedYes
Number of screws4
Number of washers included4
Features
Frame typeOpen
Product design2-post
Rack capacity18U
Mounting hole shapeSquare
TypeWall mounted rack
MaterialSteel
Product colourBlack
Packaging data
Quick installation guideYes
Mounting kitYes
Nuts includedYes
Number of nuts2
Package depth46.1" (1170 mm)
Package width16.5" (420 mm)
Package height6.3" (160 mm)
Screws includedYes
Number of screws4
Number of washers included4
Technical details
Package width16.5" (420 mm)
Package height6.3" (160 mm)
TypeWall mounted rack
Compliance industry standardsEIA/ECA-310-E
Harmonized System (HS) code85381000
Rack capacity18U
Colour
Product colourBlack
Material
MaterialSteel
Logistics data
Master (outer) case width16.5" (420 mm)
Master (outer) case length46.1" (1170 mm)
Master (outer) case height6.3" (160 mm)