StarTech.com PXTC14C153 power cable Black 35.4" (0.9 m) C14 coupler C15 coupler
SKU
PXTC14C153
In stock
StarTech.com 3ft (1m) Heavy Duty Extension Cord, IEC 320 C14 to IEC 320 C15 Black Extension Cord, 15A 250V, 14AWG, Heavy Gauge Power Extension Cable, Heavy Duty AC Power Cord, UL Listed (PXTC14C153)
  • HEAVY DUTY EXTENSION CORD: This 3ft (0.9m) 14AWG universal power cord with IEC 60320 C14 to IEC 60320 C15 connectors is suitable for workstations/home office / Indoor use / Rated to carry 250V at 15A
  • SPECS: 3ft (0.9m) AC Power Cord / IEC 60320 C14 to IEC 60320 C15 / 14AWG / 250V 15A (Max) / Jacket Type: SJT / Jacket Material: PVC / Black / Temperature Range: 37°F to 221°F (3°C to 105°C) / Cable Outer Diameter: 0.36in (9.14mm)
More Information
SKU PXTC14C153
EAN 0065030849531
Manufacturer StarTech.com
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
3ft (1m) Heavy Duty Extension Cord, IEC C14 to IEC C15
The PXTC14C153 C14 to C15 Power Cord (3 ft) features a C15 connector rated for high-temperature equipment, as well as 14 AWG wire suitable for high power connections - a reliable solution for connecting to C14 Power Distribution Units (PDU) located in switchgear rooms and data center environments, or large server applications that require a higher rated, heavier gauge cable.
The StarTech.com Advantage
Ports & interfaces
Connector 2C15 coupler
Connector 1C14 coupler
Cable length35.4" (0.9 m)
Features
Number of conductors3
Cable typeSJT
AWG wire size14
Jacket materialPolyvinyl chloride (PVC)
Connector 2C15 coupler
Connector 1C14 coupler
Cable length35.4" (0.9 m)
Connector 1 standardIEC 60320
Connector 2 standardIEC 60320
Connector 2 genderFemale
Connector 1 genderMale
Product colourBlack
Power
Maximum current15 A
Input voltage250 V
Colour
Product colourBlack
Operational conditions
Operating temperature (T-T)3 - 105 °C
Certificates
Compliance certificatesCE, RoHS
Weight & dimensions
Weight6.38 oz (181 g)
Diameter0.36" (9.14 mm)
Package width4.92" (125 mm)
Package depth8.86" (225 mm)
Package height2.44" (62 mm)
Package weight6.56 oz (186 g)
Packaging data
Package width4.92" (125 mm)
Package depth8.86" (225 mm)
Package height2.44" (62 mm)
Package weight6.56 oz (186 g)
Technical details
Maximum current15 A
Logistics data
Products per master (outer) case125 pc(s)
Master (outer) case width13.7" (348 mm)
Master (outer) case length20.4" (517 mm)
Master (outer) case height10.7" (273 mm)
You may also be interested in
Compare Products
Product StarTech.com PXTC14C153 power cable Black 35.4" (0.9 m) C14 coupler C15 coupler