StarTech.com PRIVSCNMON34W display privacy filters 34" Monitor Frameless display privacy filter
SKU
PRIVSCNMON34W
In stock
StarTech.com Monitor Privacy Screen for 34 inch Ultrawide Display - 21:9 Widescreen - Computer Screen Security Filter - Blue Light Reducing Protector - Matte/Glossy - +/-30 Degree (PRIVSCNMON34W)
  • PROTECT SENSITIVE DATA: This 34 inch monitor privacy screen provides privacy/security outside +/-30° viewing angle from the center of your 21:9 34" ultra widescreen display, keeping data on your desktop screen confidential
More Information
SKU PRIVSCNMON34W
EAN 0065030892582
Manufacturer StarTech.com
Availability In Stock
Product Manuals (HTML) View Manual
PDF URLs View PDF
View PDF
Prevent visual eavesdropping by limiting the viewing angles of your computer monitor screen
The monitor privacy screen is easy to attach and remove. Simply attach the 34 inch ultrawide privacy screen to your 21:9 aspect ratio display using the attachment strips or slide-mount tabs. This confidentiality screen filter is also reversible. The matte side provides you with glare reduction and the glossy side of the privacy screen will provide you with increased clarity.
Protect Your Privacy
Blue Light Reduction
Antimicrobial Protection
The Choice of IT Pros Since 1985
The StarTech.com Advantage
Technical details
TypeFrameless display privacy filter
Easy to cleanYes
Display types supportedLCD
Display filter featuresAnti-glare, Privacy
Maximum screen size34"
Aspect ratio21:9
Suitable forMonitor
MaterialPlastic
Harmonized System (HS) code85299097
Compliance certificatesCE, RoHS
Design
Maximum screen size34"
Suitable forMonitor
MaterialPlastic
Product colourTransparent
Features
Installation typeAdhesive strip + Slide mount tab
Durable screen protection‎Yes
Cleaning clothYes
Surface finishGlossy / Matt
Easy to cleanYes
Display types supportedLCD
Aspect ratio21:9
Limits viewing angle30°
Reduces blue light up to40%
Blue light filterYes
Ergonomics
Maximum screen size34"
Weight & dimensions
Depth13.2" (335 mm)
Width31.4" (797 mm)
Weight4.41 oz (125 g)
Height0.0197" (0.5 mm)
Package height0.118" (3 mm)
Package depth18.5" (471 mm)
Package width34.4" (874 mm)
Package weight23.6 oz (668 g)
Packaging data
Package height0.118" (3 mm)
Package depth18.5" (471 mm)
Package width34.4" (874 mm)
Package weight23.6 oz (668 g)
Other features
Product colourTransparent
Logistics data
Master (outer) case width35.6" (905 mm)
Master (outer) case length19.3" (490 mm)
Master (outer) case height5.12" (130 mm)
Products per master (outer) case20 pc(s)
You may also be interested in
Compare Products
Product StarTech.com PRIVSCNMON34W display privacy filters 34" Monitor Frameless display privacy filter
Bestseller
StarTech.com PRIVSCNMON34W display pri...
3M Privacy Filter for 34" Widescreen Monitor (21:9) 3M Privacy Filter for 34" Widescr...
3M Privacy filter for 43" Widescreen Monitor 3M Privacy filter for 43" Widescr...
3M Privacy Filter for 38" Widescreen Monitor (21:9 Aspect ratio) 3M Privacy Filter for 38" Widescr...