StarTech.com N6PATCH100WH networking cable White 1200.8" (30.5 m) Cat6 U/UTP (UTP)
SKU
N6PATCH100WH
Out of stock
StarTech 100ft CAT6 Ethernet Cable - White CAT 6 Gigabit Ethernet Wire -250Mhz 100W PoE++ RJ45 UTP Category 6 Network Patch Cord Snagless (N6PATCH100WH)
  • Colored hoods for departmental color coding
  • POE SUPPORT: 24 AWG stranded copper conductors & UL Rated Wiring (E132276-A) supports up to 100W for PoE devices like VOIP phone & security systems; IEEE 802.3bt & DTE power compliance reduces cable heating
  • SPECS: Length: 100ft (30.5m) / Color: White / 250 MHz Rated / Structure: 4 Pair UTP / RJ45 / Jacket: PVC / Wire Gauge: 24 AWG Copper / Wiring: ANSI/T568B/ Warranty: Lifetime
More Information
SKU N6PATCH100WH
EAN 0065030838856
Manufacturer StarTech.com
Availability In Stock
Product Manuals (HTML) View Manual
PDF URLs View PDF
Make Power-over-Ethernet-capable Gigabit network connections
Snagless RJ45 clips help protect your network connections
100% copper for outstanding value
24-gauge wire for high-performance network connection
Ensure high-performance capability for your demanding Ethernet applications, such as Power-over-Ethernet, using cables that include 24 AWG copper.
50-micron gold connectors provide peak conductivity
The N6PATCH100WH is backed by StarTech.com’s lifetime warranty for guaranteed reliability.
Features
Product colourWhite
Cable ratingCMG (CM)
Snagless cable bootYes
Conductor materialCopper
Frequency650 MHz
AWG wire size24
Plug and PlayYes
Cable standardCat6
Cable shieldingU/UTP (UTP)
Connector 1RJ-45
Connector 2RJ-45
Connector contacts platingGold
Cabling technology10/100/1000Base-T(X)
Data transfer rate1000 Mbit/s
Jacket materialPolyvinyl chloride (PVC)
Conductor typeStranded
Cable length1200.8" (30.5 m)
Ethernet interface typeGigabit Ethernet
Power over Ethernet (PoE)Yes
Connector 2 genderMale
Connector 1 genderMale
Harmonized System (HS) code84733080
Certificates
Compliance certificatesRoHS
Weight & dimensions
Weight2.87 lbs (1.3 kg)
Packaging content
Quantity per pack1 pc(s)
Packaging data
Package width10" (255 mm)
Package depth13" (330 mm)
Package height1.89" (48 mm)
Package weight2.87 lbs (1.3 kg)
Quantity per pack1 pc(s)
Technical details
Product colourWhite
Plug and PlayYes
Cable standardCat6
Cable shieldingU/UTP (UTP)
Connector 1RJ-45
Connector 2RJ-45
Connector contacts platingGold
Data transfer rate1000 Mbit/s
Conductor typeStranded
Cable length1200.8" (30.5 m)
Cable ratingCMG (CM)
Compliance certificatesRoHS
Logistics data
Products per master (outer) case16 pc(s)
Master (outer) case width14.9" (378 mm)
Master (outer) case length17.1" (434 mm)
Master (outer) case height10.6" (270 mm)