StarTech.com IMC1GSFP30W network media converter 1000 Mbit/s Multi-mode, Single-mode Black
SKU
IMC1GSFP30W
In stock
StarTech.com PoE+ Industrial Fiber to Ethernet Media Converter 30W - SFP to RJ45 - Singlemode/Multimode Fiber to Copper Gigabit Ethernet - Mini/Compact Size - IP-30/ -40 to +75C (IMC1GSFP30W)
  • COMPACT SIZE + PoE: Smallest form factor Fiber to Ethernet media converter with PoE extends & converts fiber to RJ-45 copper; up to 30W of PSE power to PoE/PoE+ PD devices like cameras & sensors
  • TECH SPECS: 1 Gbps
  • 1 x Open SFP (MSA Compliant)
  • 1x RJ45
  • 48V-56VDC
  • IEEE 802.3af / IEEE 802.3at (30W)
More Information
SKU IMC1GSFP30W
EAN 0065030889575
Manufacturer StarTech.com
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
View PDF
Industrial PoE Media Converter | 10/100/1000 Mbps | 30 Watts | Open SFP | DIN Rail Mountable
Designed for Small Spaces & Harsh Environments
OPERATING TEMPERATURE
STORAGE TEMPERATURE
40°C to 75°C
-40°C to 85°C
104°F to 167°F
104°F to 185°F
Up to 30 Watts of Power for Connected Devices
30 watts of available support a wide range of devices such as:
Surveillance Cameras
Wireless Access Points
Locks & Sensors
Lighting
Open SFP Slot to Leverage Your Current Infrastructure
Industrial IoT and Bringing Connectivity Outside of the Data Center
The IMC1GSFP30W is backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support.
The StarTech.com Advantage
- TECH SPECS: 1 Gbps
- 1 x Open SFP (MSA Compliant)
Network
Fiber optic connectorSFP
Jumbo frames supportYes
Flow control supportYes
Jumbo frames16000
Networking standardsIEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.3z
Duplex systemFull
Maximum data transfer rate1000 Mbit/s
Technical details
International Protection (IP) codeIP30
Housing materialAluminum
Maximum transfer distance3937" (100 m)
Fiber mode structureMulti-mode, Single-mode
Buffer size512 KB
InternalNo
Harmonized System (HS) code85176990
Compliance certificatesRoHS
Performance
Jumbo frames supportYes
Flow control supportYes
Buffer size512 KB
Mean time between failures (MTBF)500000 h
Ports & interfaces
Connectivity technologyWired
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
Fiber ports quantity1
Fiber optic connectorSFP
Design
DIN rail mountingYes
Housing materialAluminum
Product colourBlack
CertificationCE, FCC
InternalNo
Endurance
Power
Power plug typeType N
Power over Ethernet (PoE)Yes
Total Power over Ethernet (PoE) budget30 W
Input voltage48 - 56 V
Colour
Product colourBlack
Weight & dimensions
Width1.42" (36 mm)
Depth2.32" (59 mm)
Weight2.82 oz (80 g)
Height1.93" (49 mm)
Package depth4.13" (105 mm)
Package width6.1" (155 mm)
Package height2.52" (64 mm)
Package weight7.23 oz (204.9 g)
Operational conditions
Operating temperature (T-T)-40 - 75 °C
Storage temperature (T-T)-40 - 85 °C
Operating relative humidity (H-H)5 - 95%
Packaging data
Package depth4.13" (105 mm)
Package width6.1" (155 mm)
Package height2.52" (64 mm)
Packaging content
Quick installation guideYes
Certificates
CertificationCE, FCC
Logistics data
Master (outer) case width14" (355 mm)
Master (outer) case length13.6" (345 mm)
Master (outer) case height8.86" (225 mm)