StarTech.com ICUSB2324I interface hub USB 2.0 Type-B Black
SKU
ICUSB2324I
In stock
More Information
SKU ICUSB2324I
EAN 0065030848343
Manufacturer StarTech.com
Availability In Stock
Product Manuals (HTML) View Manual
PDF URLs View PDF
View PDF
Add 4 DIN Rail-mountable RS232 Serial ports to any system through USB
Backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support.
The StarTech.com Advantage
Ports & interfaces
Host interfaceUSB 2.0 Type-B
Hub interfacesSerial
RS-232 ports4
DC-in jackYes
Card reader integratedNo
Ports quantity4
Features
LED indicatorsActivity
Product colourBlack
Housing materialSteel
Host interfaceUSB 2.0 Type-B
Power
Power plug typeType M
Power source typeUSB
Technical details
Product colourBlack
Sustainability complianceYes
Compliance certificatesCE, RoHS
Performance
Card reader integratedNo
Data bits7, 8
Stop bits1, 2
FIFO (First In, First Out)256 B
Baud rate921.6 Kbit/s
Mean time between failures (MTBF)282713.5 h
Parity bitEven, Mark, No, Odd, Space
Harmonized System (HS) code84719000
System requirements
Linux operating systems supportedYes
Other operating systems supportedWindows XP Embedded
Storage
Weight & dimensions
Weight10.6 oz (300 g)
Width2.32" (59 mm)
Depth70.4" (1788 mm)
Height0.906" (23 mm)
Package width8.5" (216 mm)
Package depth5.98" (152 mm)
Package height1.97" (50 mm)
Package weight18.3 oz (518 g)
Packaging data
Package width8.5" (216 mm)
Package depth5.98" (152 mm)
Package height1.97" (50 mm)
Package weight18.3 oz (518 g)
Quantity per pack1 pc(s)
Packaging content
ManualYes
Cables includedUSB
Drivers includedYes
DIN rail kit includedYes
Design
LED indicatorsActivity
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 55 °C
Storage temperature (T-T)-20 - 85 °C
Operating relative humidity (H-H)5 - 95%
Indication
Sustainability
Sustainability complianceYes
Logistics data
Master (outer) case width17" (432 mm)
Master (outer) case length20.4" (518 mm)
Master (outer) case height10.4" (264 mm)