StarTech.com HB30CM4AB interface hub USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C 5000 Mbit/s Black, Gray
SKU
HB30CM4AB
In stock
StarTech.com ~4 Port USB C Hub - 4x USB-A - USB 3.0 Type-C Hub- USB 3.0 (5Gbps) - Bus Powered Portable USB-C to USB-A Adapter Laptop Hub - 11.2" (28.5cm) Cable w/ Cable Management (HB30CM4AB)
  • 15W SHARED POWER: Bus Powered USB Type-C hub w/ speeds up to 5Gbps & power up to 15W shared w/ all downstream devices; Supports SSD/thumb drives, data storage, keyboards, mice, web cams, headsets
  • ORGANIZED & PORTABLE: Compact USB-C hub with hideaway cable management to prevent tangles in laptop bags or pockets; Lightweight travel hub w/ durable plastic housing, 11" (28 cm) attached USB-C cable
More Information
SKU HB30CM4AB
EAN 0065030883450
Manufacturer StarTech.com
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
USB C to USB Hub | SuperSpeed USB 5Gbps (USB 3.2 Gen 1) | Built-in 11" Host Cable
Note: USB 3.2 Gen 1 (5 Gbps) is also know as USB 3.2 Gen 1 (5 Gbps), and USB 3.2 Gen 1 (5 Gbps).
Expands the Connectivity of Your Computer
With this USB-C hub you can connect four USB-A devices to a single USB-C port on your USB-C host device. The USB Type-C hub shares up to 15W (5V/3A) of power between connected devices, making it an ideal solution for connecting SSD/thumb drives, data storage, keyboards, mice, web cams and USB headsets. The USB hub is backward compatible with USB 2.0 (480 Mbps).
Highly Portable and Sleek
Wide Device Compatibility
The USB hub is OS independent ensuring support on a wide range of platforms including Windows, macOS, Linux, iPadOS, Chrome OS and Android. The built-in host cable is 11 in. (28 cm) long, providing enough length to easily integrate into any workstation, reaching your host device even when it's placed on a laptop riser or stand. The USB-C host connection works with any USB-C or Thunderbolt 3 laptop, tablet, smartphone or 2-in-1, such as Surface Pro 7, Surface Book, iPad Pro, MacBook/MacBook Pro/MacBook Air, XPS or X1 Carbon.
The StarTech.com Advantage
Ports & interfaces
Host interfaceUSB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity4
Hub interfacesUSB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A
DC-in jackNo
Card reader integratedNo
Ports quantity4
Cable length11" (0.28 m)
Features
Product colourBlack, Gray
Cable length11" (0.28 m)
Data transfer rate5000 Mbit/s
Housing materialPlastic
Data transmission
Data transfer rate5000 Mbit/s
Power
Power supply typeUSB
Technical details
Product colourBlack, Gray
Compliance certificatesCE, RoHS
Performance
Card reader integratedNo
Harmonized System (HS) code84719000
Storage
Weight & dimensions
Weight2.57 oz (73 g)
Width1.97" (50 mm)
Depth5.31" (135 mm)
Height0.787" (20 mm)
Package width6.69" (170 mm)
Package depth5.59" (142 mm)
Package height1.18" (30 mm)
Package weight4.61 oz (130.6 g)
Packaging data
Package width6.69" (170 mm)
Package depth5.59" (142 mm)
Package height1.18" (30 mm)
Design
Cable length11" (0.28 m)
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 50 °C
Storage temperature (T-T)-20 - 70 °C
Operating relative humidity (H-H)0 - 95%
Logistics data
Master (outer) case width14.2" (360 mm)
Master (outer) case length20.7" (525 mm)
Master (outer) case height13.6" (345 mm)