StarTech.com HB30C4AFPD interface hub USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C 5000 Mbit/s Black
SKU
HB30C4AFPD
In stock
StarTech.com 4 Port USB C Hub with 4 USB Type-A Ports (USB 3.0 SuperSpeed 5Gbps) - 60W Power Delivery Passthrough Charging - USB 3.1 Gen 1/USB 3.2 Gen 1 Laptop Hub Adapter - MacBook, Dell (HB30C4AFPD)
  • USB-C to USB-A HUB WITH POWER DELIVERY: USB 5Gbps Type-C host to 4x USB-A ports w/ this USB 3.2 Gen 1 SuperSpeed hub; 60W Power Delivery (PD) Passthrough charging
  • POWER AND CHARGE YOUR LAPTOP: With Power Delivery 2.0 pass-through (up to 60W) power & charge laptop and this hub when used w/ your USB-C laptop power adapter; 7.4W reserved for hub/downstream ports
  • COMPACT & PORTABLE: A light weight hub with durable plastic housing; 5.9 in (15 cm) attached USB-C host cable and small form factor housing [3.7 in (93 mm) x 1.6 in (40 mm) x 0.4 in (1.1 cm)]
More Information
SKU HB30C4AFPD
EAN 0065030867702
Manufacturer StarTech.com
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
View PDF
Take it with you wherever you go
Carry fewer cables and power adapters
This USB-C 3.2 Gen 1 hub supports USB Power Delivery 2.0 pass-through up to 60W to power and charge your laptop. Now, instead of carrying multiple cables and power adapters, you can use your laptop’s USB-C power adapter to power both your laptop and the hub. By using just a single power adapter instead of two, you can eliminate clutter and hassle when you work.
Add four USB 3.2 Gen 1 ports in seconds
The HB30C4AFPD is backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support.
The StarTech.com Advantage
Ports & interfaces
Host interfaceUSB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity4
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity1
Hub interfacesUSB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A, USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C
Ports quantity5
Cable length5.91" (0.15 m)
Features
Plug and PlayYes
Hot-swapYes
Product colourBlack
CertificationCE, FCC, RoHS
Cable length5.91" (0.15 m)
Data transfer rate5000 Mbit/s
Housing materialPlastic
Data transmission
Data transfer rate5000 Mbit/s
Power
Power source typeUSB
Technical details
Plug and PlayYes
Hot-swapYes
Product colourBlack
Performance
CertificationCE, FCC, RoHS
Harmonized System (HS) code84719000
Weight & dimensions
Weight1.48 oz (42 g)
Width1.57" (40 mm)
Depth3.66" (93 mm)
Height0.433" (11 mm)
Package width6.69" (170 mm)
Package depth1.18" (30 mm)
Package height5.59" (142 mm)
Package weight4.06 oz (115 g)
Packaging data
Package width6.69" (170 mm)
Package depth1.18" (30 mm)
Package height5.59" (142 mm)
Package weight4.06 oz (115 g)
Packaging content
Quick installation guideYes
Design
Cable length5.91" (0.15 m)
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 45 °C
Storage temperature (T-T)-10 - 70 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 90%
Certificates
Logistics data
Master (outer) case width13" (330 mm)
Master (outer) case length20.9" (530 mm)
Master (outer) case height12.2" (310 mm)