StarTech.com DP2VGAMM15B video cable adapter 181.1" (4.6 m) DisplayPort VGA (D-Sub) Black
SKU
DP2VGAMM15B
In stock
  • DISPLAYPORT TO VGA CABLE: 15ft (4.6m) DisplayPort 1.2 (HBR2) adapter cable lets you connect a single VGA display supporting 2048x1280, 1920x1200 & 1920x1080 (1080p) at 60Hz; EDID & DDC pass-through ensure compatibility between source & display
More Information
SKU DP2VGAMM15B
EAN 0065030852487
Manufacturer StarTech.com
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
Connect a DisplayPort-equipped PC to a VGA monitor/projector, with a 15ft long cable
The DP2VGAMM15B is backed by a 3-year StarTech.com warranty and free lifetime technical support.
The StarTech.com Advantage
Features
ChipsetAnalogix - 9832
DisplayPort version1.2
Product colourBlack
Cable length181.1" (4.6 m)
Connector 1DisplayPort
Connector 2VGA (D-Sub)
Connector 1 genderMale
Connector 2 genderMale
Maximum resolution2048 x 1280 pixels
Supported graphics resolutions1920 x 1080 (HD 1080), 1920 x 1200 (WUXGA)
Connector 1 form factorStraight
Connector 2 form factorStraight
Maximum refresh rate60 Hz
HBR2 supportYes
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 60 °C
Storage temperature (T-T)-10 - 70 °C
Operating relative humidity (H-H)40 - 85%
Certificates
Compliance certificatesRoHS
Other features
Width1.57" (40 mm)
Height0.591" (15 mm)
Depth181.1" (4600 mm)
Weight & dimensions
Width1.57" (40 mm)
Height0.591" (15 mm)
Depth181.1" (4600 mm)
Weight7.69 oz (218 g)
Package width6.3" (160 mm)
Package depth9.45" (240 mm)
Package height0.787" (20 mm)
Packaging data
Package width6.3" (160 mm)
Package depth9.45" (240 mm)
Package height0.787" (20 mm)
Quantity per pack1 pc(s)
Packaging content
Quantity per pack1 pc(s)
Technical details
Harmonized System (HS) code84733080
Compliance certificatesRoHS
Logistics data
Master (outer) case width16.5" (420 mm)
Master (outer) case length16.3" (415 mm)
Master (outer) case height17.1" (435 mm)
Products per master (outer) case60 pc(s)
You may also be interested in
Compare Products
Product StarTech.com DP2VGAMM15B video cable adapter 181.1" (4.6 m) DisplayPort VGA (D-Sub) Black StarTech.com DP2VGAMM15B video cable a...
Belkin DisplayE / HDMI 36" (0.915 m) VGA/M HDMI-M Black Belkin DisplayE / HDMI 36" (0.915...