SKU
DK30CH2DPPD
In stock
StarTech.com 4K USB-C Dock, Triple UHD 4K Monitor Docking Station, Mac/Windows, HDMI & DisplayPort, 60W PD, 5x USB 5Gbps Hub, TAA
More Information
SKU DK30CH2DPPD
EAN 0065030867672
Manufacturer StarTech.com
Availability In Stock
Product Manuals (HTML) View Manual
View Manual
View Manual
PDF URLs View PDF
View PDF
Laptop Docking Station | Mac & Windows® | 60W Power Delivery| 4K 60 DP + HDMI
This TAA compliant 4K USB-C™ dock for Mac and Windows® laptops takes productivity to a whole new level, with support for triple 4K monitors - a first in the market. The USB Type-C dock provides 60W charging power, and 5x USB 3.0 ports to connect your peripheral devices. It’s the perfect accessory for your Dell™ XPS 15, Chromebook Pixel™, or another USB-C enabled PC laptop.
Enhance Productivity
The 4K USB-C Dock for Mac and Windows lets you create a three-monitor Ultra HD workstation. Connect:
2x 4K DisplayPort (DisplayLink) at 4096 x 2160 resolution / 3840 x 2160 @ 60Hz and
1x 4K HDMI (DP Alt Mode) at 4096 x 2160 resolution @ 24Hz / 3840 x 2160 @ 30Hz
For high-resolution applications, the universal laptop docking station can also connect to a 5K display (5120 x 2880 resolution) at 60Hz, by connecting the two DisplayPort ports to a single 5K display.
Powerful Connections
This triple-monitor docking station lets you connect your peripherals to transform your laptop into a full-sized workstation. With five USB 3.0 ports (1x USB Type-C and 4x USB Type-A incl 1x Fast-Charge port), a Gigabit Ethernet port, headset jack and separate 3.5 mm audio and microphone ports, you have all the connections you need for maximum performance.
60W Power Delivery
Using a single cable, the USB-C docking station with Power Delivery (up to 60W) will power and charge your laptop, and power your peripherals with its 120W power adapter.
The DK30CH2DPPD is backed by a StarTech.com 3-year warranty and free lifetime technical support.
The StarTech.com Advantage
Ports & interfaces
Combo headphone/mic portYes
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity4
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity2
Number of microphone inputs1
Headphone connectivity3.5 mm
Host interfaceUSB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C
USB 2.0 ports quantity0
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
HDMI ports quantity1
DisplayPorts quantity2
Microphone inYes
Headphone outputs1
DC-in jackYes
Connectivity technologyWired
Network
Full duplexYes
Auto MDI/MDI-XYes
Networking standardsIEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3u
Ethernet LANYes
Ethernet LAN data rates10,100,1000 Mbit/s
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
Performance
UASP supportYes
Maximum digital resolution4096 x 2160 pixels
Full duplexYes
Auto MDI/MDI-XYes
On/off switchYes
Product colourBlack, Silver
Card reader integratedNo
Brand compatibilityAny brand
Cable lock slotYes
Data transfer rate5 Gbit/s
CertificationCE, FCC, TAA, REACH
Housing materialPlastic
Technical details
Product colourBlack, Silver
Brand compatibilityAny brand
Cable lock slotYes
Data transfer rate5 Gbit/s
Compliance certificatesRoHS
Products per master (outer) case10 pc(s)
Master (outer) case width12.5" (318 mm)
Master (outer) case length14.6" (370 mm)
Master (outer) case height15" (382 mm)
Storage
Card reader integratedNo
Power
Input current2 A
Power plug typeType N
Compatible power plug typesAU, JP
AC input voltage100 - 240 V
Output voltage20 V
Output current6 A
Power supply60 W
Software
Mac compatibilityYes
Other operating systems supportedChromeOS
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 60 °C
Storage temperature (T-T)-20 - 60 °C
Operating relative humidity (H-H)0 - 95%
Weight & dimensions
Weight13.6 oz (385 g)
Width3.23" (82 mm)
Depth10.6" (270 mm)
Height1.34" (34 mm)
Package weight3.09 lbs (1.4 kg)
Package width6.34" (161 mm)
Package depth11.7" (296 mm)
Package height2.8" (71 mm)
Design
Packaging data
Package width6.34" (161 mm)
Package depth11.7" (296 mm)
Package height2.8" (71 mm)
Packaging content
ManualYes
Cables includedUSB Type-C
AC adapter includedYes
Certificates
Logistics data
Other features
Number of microphone inputs1
You may also be interested in
Compare Products
Lenovo ThinkPad Pro Dock - 90W Docking Black Lenovo ThinkPad Pro Dock - 90W Docking...