StarTech.com CDP2HD4K60SA USB graphics adapter 3840 x 2160 pixels Black
SKU
CDP2HD4K60SA
In stock
StarTech.com USB C to HDMI Adapter - With Stay Awake - Presentation Mode - 4K at 60Hz - Thunderbolt 3 Compatible - USB C Adapter
More Information
SKU CDP2HD4K60SA
EAN 0065030866217
Manufacturer StarTech.com
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
View PDF
Connect your USB-C computer to an HDMI monitor or display
Keep your audience engaged with your presentation
Turn Presentation Mode on or off
Hassle-free setup and operation on Mac and PC
Supports 4K resolution at 60Hz
This adapter lets you harness the video capabilities that are built into your computer's USB Type-C connection, to deliver astonishing UHD 4K 60Hz resolution to your HDMI 2.0 display. This makes it easier for you to multitask while you work on the most resource-demanding applications imaginable.
With this adapter, you can achieve an output resolution of up to 3840 x 2160p at 60Hz, which is perfect for performing high-resolution tasks such as viewing 4K video. Plus, the adapter is backward compatible with 1080p displays, which makes it a great travel accessory ensuring you can connect to any boardroom display or projector.
The CDP2HD4K60SA is backed by a 3-year StarTech.com warranty and free lifetime technical support.
Note: Your USB-C equipped device must support video to work with this adapter.
The StarTech.com Advantage
Performance
USB connector form factorStraight
USB connector typeUSB Type-C
USB connector genderMale
USB version3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
DVI outputNo
HDMI outputYes
DisplayPort outputNo
Number of displays supported1
HDMI version2.0
Maximum resolution3840 x 2160 pixels
Refresh rate at maximum resolution60 Hz
Audio output channels7.1 channels
Maximum transfer distance275.6" (7 m)
Design
Product colourBlack
Integrated USB cableYes
USB cable length3.74" (0.0950 m)
Weight & dimensions
Width1.69" (43 mm)
Depth7.48" (190 mm)
Height0.63" (16 mm)
Weight0.988 oz (28 g)
Package width3.23" (82 mm)
Package depth9.25" (235 mm)
Package height0.866" (22 mm)
Package weight2.36 oz (67 g)
Operational conditions
Operating temperature (T-T)5 - 35 °C
Storage temperature (T-T)5 - 35 °C
Operating relative humidity (H-H)25 - 85%
Packaging data
Package width3.23" (82 mm)
Package depth9.25" (235 mm)
Package height0.866" (22 mm)
Package weight2.36 oz (67 g)
Packaging content
Quick installation guideYes
Technical details
Sustainability complianceYes
Harmonized System (HS) code84733020
Compliance certificatesCE, RoHS
Logistics data
Products per master (outer) case40 pc(s)
Master (outer) case width9.45" (240 mm)
Master (outer) case length16.9" (430 mm)
Master (outer) case height7.95" (202 mm)