StarTech.com 14LT6-PRIVACY-SCREEN display privacy filters 14" Laptop Frameless display privacy filter
SKU
14LT6-PRIVACY-SCREEN
In stock
  • PROTECT SENSITIVE VISUAL DATA: Privacy screen uses a microlouver technology that darkens your 14" Laptop screen view from the sides (+/- 30 degrees from center); Keep your data private and prevent visual eavesdropping in public spaces
  • FOR 14" LAPTOPS: Designed to fit laptops with 14" displays and 16:10 aspect ratio; Dimensions of 12x7.7in (307x197mm); Filter will not interfere with top-mounted webcams, sensors, or when closing the lid; Verify display size & aspect ratio before ordering
More Information
SKU 14LT6-PRIVACY-SCREEN
EAN 0065030908979
Manufacturer StarTech.com
Availability In Stock
Product Manuals (HTML) View Manual
View Manual
PDF URLs View PDF
View PDF
Prevent visual eavesdropping by limiting the viewing angle of your screen.
Prevent visual eavesdropping
Flip-Over and Touch
Hassle-free Installation
Blue Light Reduction
The StarTech.com Advantage
Technical details
TypeFrameless display privacy filter
Light transmission60%
Filter colourBlack
Display types supportedLCD
Display filter featuresAnti-glare, Privacy
Maximum screen size14"
Aspect ratio16:10
Suitable forLaptop
Design
Filter colourBlack
Maximum screen size14"
Suitable forLaptop
Features
Touchscreen compatibleYes
Storage folderYes
Privacy filtering orientationLandscape
Installation typeFlip attach + Attachment strip
Cleaning clothYes
Light transmission60%
Display types supportedLCD
Aspect ratio16:10
Limits viewing angle30°
Reduces blue light up to51%
Blue light filterYes
Ergonomics
Maximum screen size14"
Weight & dimensions
Depth0.0157" (0.4 mm)
Width13.6" (345 mm)
Weight1.27 oz (36 g)
Height7.64" (194 mm)
Package height0.157" (4 mm)
Package depth9.65" (245 mm)
Package width15.3" (389 mm)
Package weight7.48 oz (212 g)
Packaging data
Package height0.157" (4 mm)
Package depth9.65" (245 mm)
Package width15.3" (389 mm)
Package weight7.48 oz (212 g)
Logistics data
Master (outer) case width16.9" (430 mm)
Master (outer) case length10.9" (276 mm)
Master (outer) case height6.02" (153 mm)
Products per master (outer) case25 pc(s)
You may also be interested in
Compare Products
Product StarTech.com 14LT6-PRIVACY-SCREEN display privacy filters 14" Laptop Frameless display privacy filter