StarTech.com 13SP-PRIVACY-SCREEN display privacy filters 13" Laptop Frameless display privacy filter
SKU
13SP-PRIVACY-SCREEN
In stock
  • PROTECT SENSITIVE VISUAL DATA: 4-way privacy screen for 13" Surface Pro laptop featuring Micro-louver technology that obscures the view outside a 60-degree viewing angle; Keep confidential data private and prevent visual eavesdropping in public spaces or travel
More Information
SKU 13SP-PRIVACY-SCREEN
EAN 0065030901581
Manufacturer StarTech.com
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
Prevent visual eavesdropping by limiting the viewing angle of a Surface Pro screen
4-Way Privacy and Touch Support
Installation
The screen protector is compatible with the 13" Surface Pro 8, 9, and X models and features a precise fit that does not interfere with the display, camera, or speakers. The included installation kit and step-by-step instructions allow for a one-time application to the computer screen.
Blue Light Reduction
The StarTech.com Advantage
Technical details
TypeFrameless display privacy filter
Light transmission60%
Display types supportedLCD
Display filter featuresAnti-blue, Anti-glare, Privacy
Maximum screen size13"
Suitable forLaptop
MaterialPlastic
Design
Maximum screen size13"
Suitable forLaptop
MaterialPlastic
Features
Storage folderYes
Privacy filtering orientationLandscape & portrait
Cleaning clothYes
Light transmission60%
Display types supportedLCD
CompatibilitySurface Pro 8/9/X
Limits viewing angle30°
Reduces blue light up to51%
Blue light filterYes
Brand compatibilityMicrosoft
Ergonomics
Maximum screen size13"
CompatibilitySurface Pro 8/9/X
Weight & dimensions
Depth8.03" (204 mm)
Width11.1" (283 mm)
Weight3.53 oz (100 g)
Height0.0157" (0.4 mm)
Package height0.157" (4 mm)
Package depth9.65" (245 mm)
Package width15.4" (390 mm)
Package weight6.49 oz (184 g)
Packaging data
Package height0.157" (4 mm)
Package depth9.65" (245 mm)
Package width15.4" (390 mm)
Package weight6.49 oz (184 g)
Display
Logistics data
Master (outer) case width16.9" (430 mm)
Master (outer) case length10.6" (270 mm)
Master (outer) case height5.91" (150 mm)
Products per master (outer) case25 pc(s)
You may also be interested in
Compare Products
Product StarTech.com 13SP-PRIVACY-SCREEN display privacy filters 13" Laptop Frameless display privacy filter StarTech.com 13SP-PRIVACY-SCREEN displ...