StarTech.com 13MAM-PRIVACY-SCREEN display privacy filters 13" Laptop Frameless display privacy filter
SKU
13MAM-PRIVACY-SCREEN
In stock
  • PROTECT SENSITIVE VISUAL DATA: Privacy screen uses a microlouver technology that darkens your 13" MacBook Air M2/M3 screen view from the sides (+/- 30 degrees from center); Keep your data private and prevent visual eavesdropping in public spaces
  • HASSLE-FREE APPLICATION: Simply attach this reversible privacy screen protector on the 13" MacBook Air computer using the slim built-in magnetic strips; Included protective sleeve to stow away/protect the privacy screen from damage when not in use
More Information
SKU 13MAM-PRIVACY-SCREEN
EAN 0065030906500
Manufacturer StarTech.com
Availability In Stock
Product Manuals (HTML) View Manual
View Manual
PDF URLs View PDF
View PDF
Prevent visual eavesdropping by limiting the viewing angles of your 13in MacBook Air M2/M3 screen
This Laptop Privacy Screen is designed to work with your M2 and M3 2023 13-inch MacBook Air.
Prevent visual eavesdropping
Reversible Filter
Hassle-free Installation
Blue Light Reduction
Reduce eye strain and improve visual comfort by reducing blue light exposure. The 13” MacBook Air 2023 M2/M3 screen filter blocks up to 51% of the blue light emitted from the display. Digital eye strain can lead to symptoms like headaches, dry eyes, and blurred vision.
The StarTech.com Advantage
Technical details
TypeFrameless display privacy filter
ReversibilityMatte-to-Glossy
Light transmission60%
Display types supportedLCD
Display filter featuresAnti-glare, Privacy
Maximum screen size13"
Suitable forLaptop
Design
ReversibilityMatte-to-Glossy
Maximum screen size13"
Suitable forLaptop
Product colourBlack
Features
Storage folderYes
Privacy filtering orientationLandscape
Fingerprint resistantYes
Cleaning clothYes
Surface finishGlossy / Matt
Light transmission60%
Display types supportedLCD
CompatibilityMacBook Air M2/M3
Protection featuresScratch resistant
Limits viewing angle30°
Reduces blue light up to51%
Blue light filterYes
Brand compatibilityApple
Ergonomics
Maximum screen size13"
CompatibilityMacBook Air M2/M3
Weight & dimensions
Depth0.0157" (0.4 mm)
Width11.8" (300 mm)
Weight1.76 oz (50 g)
Height7.8" (198 mm)
Package height0.157" (4 mm)
Package depth9.65" (245 mm)
Package width15.4" (390 mm)
Package weight6.7 oz (190 g)
Packaging data
Package height0.157" (4 mm)
Package depth9.65" (245 mm)
Package width15.4" (390 mm)
Package weight6.7 oz (190 g)
Display
Other features
Product colourBlack
Logistics data
Master (outer) case width16.9" (430 mm)
Master (outer) case length10.6" (270 mm)
Master (outer) case height5.91" (150 mm)
Products per master (outer) case25 pc(s)
You may also be interested in
Compare Products
Product StarTech.com 13MAM-PRIVACY-SCREEN display privacy filters 13" Laptop Frameless display privacy filter