StarTech.com 125TF-PRIVACY-SCREEN display privacy filters 12.5" Laptop Frameless display privacy filter
SKU
125TF-PRIVACY-SCREEN
In stock
  • PROTECT SENSITIVE VISUAL DATA: Privacy screen uses a Micro-louver technology that darkens your 12.5" Laptop screen view from the sides (+/- 30 degrees from center); Keep your data private and prevent visual eavesdropping in public spaces
  • FOR 12.5" LAPTOPS: Designed to fit laptops with a 12.5" 16:9 display; Dimensions: 10.9x6.1in (277x156mm); Filter will not interfere with top-mounted webcams, sensors, or when closing the lid; Verify display size & aspect ratio before ordering
More Information
SKU 125TF-PRIVACY-SCREEN
EAN 0065030910323
Manufacturer StarTech.com
Availability In Stock
Product Manuals (HTML) View Manual
View Manual
View Manual
PDF URLs View PDF
View PDF
Prevent visual eavesdropping by limiting the viewing angle of your screen.
This Laptop Privacy Screen is designed to work with laptops with a 12.5-inch 16:9 display.
Prevent visual eavesdropping
Flip-Up and Touch
Hassle-free Installation
Blue Light Reduction
The StarTech.com Advantage
Technical details
TypeFrameless display privacy filter
Light transmission60%
Filter colourBlack
Display types supportedLCD
Display filter featuresAnti-blue, Anti-glare, Privacy
Maximum screen size12.5"
Aspect ratio16:9
Suitable forLaptop
Screen size HxW6.14 x 10.9" (156 x 277 mm)
MaterialPlastic
Design
Filter colourBlack
Maximum screen size12.5"
Suitable forLaptop
MaterialPlastic
Product colourBlack, Transparent
Features
Touchscreen compatibleYes
Storage folderYes
Privacy filtering orientationLandscape
Installation typeFlip attach + Attachment strip + Slide mount tab
Cleaning clothYes
Light transmission60%
Display types supportedLCD
Aspect ratio16:9
Limits viewing angle30°
Reduces blue light up to51%
Blue light filterYes
Brand compatibilityUniversal
Ergonomics
Maximum screen size12.5"
Weight & dimensions
Weight3.53 oz (100 g)
Package height0.157" (4 mm)
Package depth9.65" (245 mm)
Package width15.4" (390 mm)
Package weight5.47 oz (155 g)
Packaging data
Package height0.157" (4 mm)
Package depth9.65" (245 mm)
Package width15.4" (390 mm)
Package weight5.47 oz (155 g)
Packaging content
Quick start guideYes
Other features
Logistics data
Master (outer) case width16.9" (430 mm)
Master (outer) case length10.6" (270 mm)
Master (outer) case height5.91" (150 mm)
Products per master (outer) case25 pc(s)
You may also be interested in
Compare Products
Product StarTech.com 125TF-PRIVACY-SCREEN display privacy filters 12.5" Laptop Frameless display privacy filter StarTech.com 125TF-PRIVACY-SCREEN disp...