Plugable Technologies USBC-C100 USB cable USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) 39.4" (1 m) Black
SKU
USBC-C100
In stock
10Gbps USB C to USB C Cable, 3.3 feet (1 Meter), 5A, USB-IF Certified, USB 3.1 Gen 2 Type-C - Driverless
  • MORE SPEED—SuperSpeed+ USB 3.1 Gen 2 (10Gbps) Type-C Male to Type-C Male Cable
  • USB-IF CERTIFIED—USB-IF Certified Cable (Test ID: 5,214,000,219)
  • HIGH QUALITY—Wire gauge and electronic marking support up to 5A charging via USB-IF Power Delivery charging standard (5V-20V, 100W max). Gold plated connectors with nickel plated shell and 26 AWG coaxial cable for maximum EMI shielding
More Information
SKU USBC-C100
EAN 0819927010982
Manufacturer PLUGABLE TECHNOLOGIES
Availability In Stock
Plugable USB 3.1 Gen 2 (10Gbps) USB-C to USB-C 3.3ft/1m Cable with USB-IF Certification
Supports All the Features of USB 3.1
This 3.3 feet / 1 meter Plugable USBC-C100 cable is a universal USB-C cable for use with USB-C computers, phones, tablets, chargers, docking stations, accessories, and more. Certified to support SuperSpeed+ data transfers up to 10Gbps, and contains built-in chip ("e-marker") to properly negotiate VESA Alternate Mode video output and USB-IF Power Delivery standard (up to 3A, 5V-20V, 60W max).
What is the USB-IF and why does certification matter?
Features
Connector 1 form factorStraight
Connector 2 form factorStraight
AWG wire size26
USB versionUSB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2)
Connector 1USB C
Connector 2USB C
Cable length39.4" (1 m)
Connector contacts platingGold
Maximum data transfer rate10000 Mbit/s
Product colourBlack
Connector 1 genderMale
Connector 2 genderMale
USB Power DeliveryYes
USB Power Delivery up to100 W
Maximum data transfer rate10 Gbit/s
Output current (max)5 A
Quantity per pack1 pc(s)
Power
Output current (max)5 A
Weight & dimensions
Cable length39.4" (1 m)
Package typePolybag
Packaging data
Package typePolybag
Quantity per pack1 pc(s)
Packaging content
Ports & interfaces
Connector 1USB C
Connector 2USB C
Connector contacts platingGold
Data transmission
Technical details
Product colourBlack
Other features
You may also be interested in
Compare Products
Product Plugable Technologies USBC-C100 USB cable USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) 39.4" (1 m) Black Plugable Technologies USBC-C100 USB ca...
StarTech.com USB2FAAEXT15 USB cable USB 2.0 181.1" (4.6 m) USB A 0.48 Gbit/s Gray
Hot Product
StarTech.com USB2FAAEXT15 USB cable US...
StarTech.com USB3AUB50CMB USB cable USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) 19.7" (0.5 m) USB A Micro-USB B 5 Gbit/s Black StarTech.com USB3AUB50CMB USB cable US...
StarTech.com USB3SEXT6BK USB cable USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) 70.9" (1.8 m) USB A 5 Gbit/s Black
Bestseller
StarTech.com USB3SEXT6BK USB cable USB...
StarTech.com USB3SAUB3 USB cable 35.4" (0.9 m) USB A Micro-USB B 5 Gbit/s Blue StarTech.com USB3SAUB3 USB cable 35.4&...
StarTech.com USB3SAA6BK USB cable USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) 70.9" (1.8 m) USB A 5 Gbit/s Black StarTech.com USB3SAA6BK USB cable USB...