Plugable Technologies USBC-240W-1M USB cable 39.4" (1 m) Black
SKU
USBC-240W-1M
In stock
USB C to USB C Cable, 240W USB C Charging Cable 20Gbps, 4K 120Hz, 8K 60Hz USB-C Monitor, iPhone, MacBook, iPad, Samsung Galaxy, 3.3 Feet with Silicone Cable Management Strap (USBC-240W-1M)
More Information
SKU USBC-240W-1M
EAN 0819927013181
Manufacturer PLUGABLE TECHNOLOGIES
Availability In Stock
The Plugable USB-C 20Gbps 240W EPR Cable (USBC-240W-1M) is the standard for professional-grade connectivity and power delivery. Designed to be future-proof, this cable supports 240W Extended Power Range (EPR) to charge your high-power devices quickly and efficiently. Its compatibility extends to just about any Thunderbolt, USB4, or USB-C devices, like laptops, smartphones, and docking stations. Blazing-fast data transfer speeds up to 20Gbps let you transfer even the biggest files in seconds.
Beyond its impressive performance capabilities, the Plugable cable is crafted with an eye toward sustainability and organization. Its packaging and product design focus on eco-friendliness, utilizing recycled materials to lessen environmental impact. The inclusion of cable management ties offers organized storage when you throw the cord in your laptop bag. With its 3.3ft (1m) length, the Plugable USB-C 20Gbps 240W EPR Cable is an essential tool for tech enthusiasts and professionals alike, offering a future-proof solution that combines power, speed, and sustainability.
Features
Connector 1 form factorStraight
Connector 2 form factorStraight
Plug and PlayYes
Connector 1USB C
Connector 2USB C
Cable length39.4" (1 m)
Maximum data transfer rate20000 Mbit/s
Product colourBlack
Cable typeRound cable
Connector 1 genderMale
Connector 2 genderMale
USB Power DeliveryYes
USB Power Delivery up to240 W
Maximum resolution7680 x 4320 pixels
Maximum refresh rate120 Hz
Maximum data transfer rate20 Gbit/s
Quantity per pack1 pc(s)
Weight & dimensions
Cable length39.4" (1 m)
Packaging data
Quantity per pack1 pc(s)
Packaging content
Ports & interfaces
Connector 1USB C
Connector 2USB C
Data transmission
Technical details
Product colourBlack
Other features
Cable typeRound cable
You may also be interested in
Compare Products
Product Plugable Technologies USBC-240W-1M USB cable 39.4" (1 m) Black Plugable Technologies USBC-240W-1M USB...
StarTech.com USB2FAAEXT15 USB cable USB 2.0 181.1" (4.6 m) USB A 0.48 Gbit/s Gray StarTech.com USB2FAAEXT15 USB cable US...
C2G 25ft USB A M/F USB cable USB 2.0 300" (7.62 m) 0.48 Gbit/s Black
Hot Product
C2G 25ft USB A M/F USB cable USB 2.0 3...
StarTech.com USB2HAB30AC USB cable USB 2.0 354.3" (9 m) USB A USB B 0.48 Gbit/s Black
Bestseller
StarTech.com USB2HAB30AC USB cable USB...
Honeywell STD Cable USB cable 196.9" (5 m) USB A Black Honeywell STD Cable USB cable 196.9&qu...