Plugable Technologies TBT4-240W-1M Thunderbolt cable 39.4" (1 m) 40 Gbit/s Black
SKU
TBT4-240W-1M
In stock
Thunderbolt 4 Cable with 240W Charging, Thunderbolt Certified, 3.3 Feet (1M),1x 8K Display, 40 Gbps, Compatible with USB4, Thunderbolt 3, USB-C - Driverless
  • Certified Reliability—Thunderbolt Certified to ensure maximum functionality, the Plugable 1M (3.3ft) Thunderbolt cable delivers 240W (48V/5A), 40Gbps data transfer speeds, and supports two 4K screens or one 8K screen
  • Maximum Charging—This USB Extended Power Range (EPR) cable is capable of carrying a massive 240W (48V/5A), compared to previous 100W available through USB Power Delivery (PD) cables. Compatible charging with just about any USB-C device
  • Display and Resolution Support—See the whole picture. This Thunderbolt 4 USB-C cable support for dual extended 4K screens at 60Hz, or one 8K screen at 30Hz when paired with a compatible hub or docking station
More Information
SKU TBT4-240W-1M
EAN 0819927012900
Manufacturer PLUGABLE TECHNOLOGIES
Availability In Stock
The Complete Thunderbolt Cable
The Plugable Thunderbolt 4 EPR cable is built to deliver a true Thunderbolt experience.
Incredibly fast 40Gbps data transfer speeds and support for two 4K screens or one 8K screen is just the start. With Extended Power Range (EPR), this cable is built with the future in mind and can deliver up to 240W. And because it’s Thunderbolt Certified, it can be used as a Thunderbolt 3 cable in your Thunderbolt 3 dock—and that’s true for USB-C and USB4, too.
240W Extended Power Range
When we say this cord offers Extended Power Range (EPR), we mean it can carry up to 240W, unlike previous generations of cables that max out at 100W.
For many, this will be considered a fast charging option. And that’s no surprise, because with 240W, you can power just about any laptop on the market, and those to come.
As more devices begin to integrate EPR functionality, you’ll find this cable has you future-proofed.
Thunderbolt Certified
Often overlooked, the cables connecting our computers to their peripherals have an important part to play. That’s why our Thunderbolt 4 EPR cables are Thunderbolt Certified, it’s the only official way to ensure you’re getting complete compatibility and reliability. That means this cable with speeds up to 40Gbps, 240W 48V/5A EPR, is backward compatible with previous generations of Thunderbolt and USB.
Future-Proof with Thunderbolt 4
Thunderbolt 4, USB4, or USBC to USBC cable, what is it? All of the above. And a little more.
Technical details
Connector 1Female
Connector 2Male
Product colourBlack
Cable length39.4" (1 m)
Data transfer rate (max)40 Gbit/s
Features
Thunderbolt version4
Maximum resolution7680 x 4320 pixels
Connector 1Female
Connector 2Male
Product colourBlack
Cable length39.4" (1 m)
Quantity per pack1 pc(s)
USB Power Delivery up to240 W
USB Power DeliveryYes
Number of displays supported1
You may also be interested in
Compare Products
Product Plugable Technologies TBT4-240W-1M Thunderbolt cable 39.4" (1 m) 40 Gbit/s Black