GX40Q17227
In stock
15.6 inch laptop Backpack B210
More Information
SKU GX40Q17227
EAN 0191999684767
Manufacturer Lenovo
Availability In Stock
The Lenovo 15.6" Casual Backpack B210 utilizes a water-repellent fabric and a clean, streamlined design to create a case that's perfectly suited to modern life. It offers an integrated laptop compartment comfortably that fits most laptops up to 15.6 inches, a range of internal pockets for those must-have accessories, and a spacious main compartment for books and other items. Casual and stylish design; High quality, durable and water repellant fabric; Large storage capacity – fits up to 15.6” laptops; Conveniently placed compartments and pockets.
Colour
Surface colorationMonochromatic
Weight & dimensions
Maximum screen size15.6"
Width13" (330 mm)
Weight15.5 oz (440 g)
Height1.57" (40 mm)
Depth19.3" (490 mm)
Features
Product main colourGray
Case typeBackpack
Quantity1
MaterialPolyester
Shoulder strapYes
Maximum screen size15.6"
Front pocketYes
Brand compatibilityAny brand
Design
Case typeBackpack
Quantity1
MaterialPolyester
Shoulder strapYes
Maximum screen size15.6"
Front pocketYes
Brand compatibilityAny brand
Technical details
Packaging content
Packaging data
You may also be interested in
Compare Products
Product Lenovo B210 15.6" Backpack Gray Lenovo B210 15.6" Backpack Gray
Kensington Universal Sleeve - 14"/35.6cm - Black
New
Kensington Universal Sleeve - 14"...
Targus TSS912 laptop case 12" Sleeve case Black
Hot Product
Targus TSS912 laptop case 12" Sle...
Targus 14” Slipskin Sleeve 14" Sleeve case Black
Bestseller
Targus 14” Slipskin Sleeve 14" Sl...