PF320W9B
In stock
3M Privacy Filter for 32.0" Widescreen Monitor, 32", 16:9, Monitor, Frameless display privacy filter, Glossy / Matt, Anti-glare
  • Reversible between a glossy side and glare-reducing matte
  • Reduces 35% of blue light transmission from the display
  • Helps reduce reflections so you see your screen clearly with pristine image clarity
  • Provides touch compatibility on some devices
  • Matte surface helps reduce glare and hide fingerprints
  • Easy to attach, remove and clean
  • Gives screens an added layer of durable protection from dust and scratches
  • 100% hand inspected for quality assurance
More Information
SKU PF320W9B
EAN 0051128007655
Manufacturer 3M
Availability In Stock
3M Privacy Filter for 32.0" Widescreen Monitor. Maximum screen size: 32". Aspect ratio: 16:9. Suitable for: Monitor, Type: Frameless display privacy filter. Surface finish: Glossy / Matt, Protection features: Scratch-resistant. Weight: 6.24 oz (177 g)
Technical details
Products per pallet220 pc(s)
TypeFrameless display privacy filter
Scratch-resistantYes
Filter colourBlack
Easy to cleanYes
Display filter featuresAnti-glare
Maximum screen size32"
Aspect ratio16:9
Suitable forMonitor
WidescreenYes
Anti-reflectiveYes
Screen size HxW27.9 x 15.7" (708 x 398 mm)
Display diagonal (metric)32" (81.2 cm)
Package typeBox
Pallet net width42" (106.7 cm)
Pallet net weight85.8 lbs (38.9 kg)
Pallet net height44.5" (113 cm)
Pallet net length48" (121.9 cm)
Products per pallet (EU)220 pc(s)
Pallet weight (EU)516.1 lbs (234.1 kg)
Harmonized System (HS) code85299097
Compliance certificatesTrade Agreements Act (TAA)
Design
Filter colourBlack
Maximum screen size32"
Suitable forMonitor