StarTech.com M45PATCH15BL networking cable Blue 181.1" (4.6 m) Cat5e U/UTP (UTP)
SKU
M45PATCH15BL
In stock
  • Molded RJ45 connectors
  • Colored hoods for departmental color coding
  • Constructed with top quality components
  • High quality 24 AWG copper wire
More Information
SKU M45PATCH15BL
EAN 0065030780339
Manufacturer StarTech.com
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
100% Copper - a better value
24 AWG Wire
50-micron Gold Connectors
The StarTech.com Advantage
Features
Product colourBlue
Cable ratingCMG (CM)
Conductor materialCopper
Molded cable bootYes
Frequency350 MHz
AWG wire size24
Plug and PlayYes
Cable standardCat5e
Cable shieldingU/UTP (UTP)
Connector 1RJ-45
Connector 2RJ-45
Connector contacts platingGold
Cabling technology10/100Base-T(X)
Data transfer rate100 Mbit/s
Jacket materialPolyvinyl chloride (PVC)
Conductor typeStranded
Cable length181.1" (4.6 m)
Ethernet interface typeFast Ethernet
Power over Ethernet (PoE)Yes
Connector 2 genderMale
Connector 1 genderMale
CertificationTIA/EIA-568-B.1-2001 T568B
Certificates
Compliance certificatesRoHS, CE
Weight & dimensions
Weight7.05 oz (200 g)
Packaging content
Quantity per pack1 pc(s)
Packaging data
Package width10" (255 mm)
Package depth13" (330 mm)
Package height0.591" (15 mm)
Package weight6.28 oz (178 g)
Quantity per pack1 pc(s)
Technical details
Product colourBlue
Plug and PlayYes
Cable standardCat5e
Cable shieldingU/UTP (UTP)
Connector 1RJ-45
Connector 2RJ-45
Connector contacts platingGold
Data transfer rate100 Mbit/s
Conductor typeStranded
Cable length181.1" (4.6 m)
Cable ratingCMG (CM)
Logistics data
Products per master (outer) case80 pc(s)
Master (outer) case width16.5" (420 mm)
Master (outer) case length16.5" (420 mm)
Master (outer) case height10.6" (270 mm)