StarTech.com LP4POWEXT12 internal power cable 12" (0.304 m)
SKU
LP4POWEXT12
In stock
StarTech.com 12in Molex LP4 Power Extension Cable M/F - 4 pin Molex Power Connector - 4 pin Power Extension Cable - LP4 Power Cable
More Information
SKU LP4POWEXT12
EAN 0065030854436
Manufacturer StarTech.com
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
Extend your LP4 power connections by up to 12 inches
Constructed of only top quality materials and designed for optimum performance and reliability, this 12in internal LP4 power extender is backed by StarTech.com’s lifetime warranty.
The StarTech.com Advantage
- Position devices as needed within your computer case, with an extended power connection
- Guaranteed reliability
Features
Connector 1Molex (4-pin)
Connector 2Molex (4-pin)
Cable length12" (0.304 m)
Connector 1 form factorStraight
Connector 2 form factorStraight
Product colourMulticolor
Connector 2 genderFemale
Connector 1 genderMale
CertificationCE, REACH
Certificates
CertificationCE, REACH
Compliance certificatesRoHS
Weight & dimensions
Width9.61" (244 mm)
Depth12" (304.8 mm)
Height3.31" (84 mm)
Weight0.6 oz (17 g)
Package width4.92" (125 mm)
Package depth8.86" (225 mm)
Package height0.394" (10 mm)
Package weight0.776 oz (22 g)
Packaging data
Package width4.92" (125 mm)
Package depth8.86" (225 mm)
Package height0.394" (10 mm)
Package weight0.776 oz (22 g)
Technical details
Harmonized System (HS) code84733080
Compliance certificatesRoHS
Logistics data
You may also be interested in
Compare Products
Product StarTech.com LP4POWEXT12 internal power cable 12" (0.304 m) StarTech.com LP4POWEXT12 internal powe...
StarTech.com PYO2L internal power cable 9.06" (0.23 m)
Bestseller
StarTech.com PYO2L internal power cabl...
StarTech.com PYO2LP4SATA internal power cable 12" (0.304 m)
Hot Product
StarTech.com PYO2LP4SATA internal powe...
StarTech.com ATX24POWEXT internal power cable 7.99" (0.203 m) StarTech.com ATX24POWEXT internal powe...
StarTech.com EPS8EXT internal power cable 7.99" (0.203 m) StarTech.com EPS8EXT internal power ca...
StarTech.com TX3SPLITTER internal power cable 5.98" (0.152 m) StarTech.com TX3SPLITTER internal powe...