StarTech.com DP2VGAHD20 video cable adapter DisplayPort HDMI + VGA (D-Sub) Black
SKU
DP2VGAHD20
Out of stock
StarTech.com DisplayPort to HDMI VGA Adapter - DisplayPort 1.2 HBR2 to HDMI 2.0 (4K 60Hz) or VGA 1080p Converter Dongle - DP to HDMI or VGA Monitor Adapter - Digital Video Display Adapter (DP2VGAHD20)
  • HIGH PERFORMANCE: DisplayPort 1.2 (HBR2) to HDMI 2.0 4K 60Hz (UHD) or VGA 1080p adapter on a single monitor/display / HDMI supports HDR, 7.1 channel audio / Compatible with HDCP 2.2/1.4 & HDMI 1.4
  • DISPLAY COMPATIBILITY: Multiport video adapter performance tested 1080p to 4K 60Hz w/ HDMI & 1080p (VGA) on projectors/displays, w/ brands like Samsung, Dell, HP, Lenovo, Asus, Acer, LG, Sharp, Sony
More Information
SKU DP2VGAHD20
EAN 0065030884419
Manufacturer StarTech.com
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
2-in-1 Video Adapter | Mac & Windows® | HDR
Two-in-One Video Connectivity with Travel in Mind
Astonishing 4K Picture Quality
The HDMI output on this DisplayPort video adapter lets you harness the video capabilities that are built into your computer's DP connection, delivering the astonishing quality of UHD to your 4K 60Hz HDMI display. Plus, the VGA output supports HD resolutions up to 1920 x 1080, ensuring you won’t have to sacrifice picture quality when connected to a VGA monitor or projector.
Hassle-Free Setup
DP2VGAHD20 is backed by a 3-year StarTech.com warranty and free lifetime technical support.
The StarTech.com Advantage
Features
ChipsetITE Tech - IT6564
HDMI version2.0
DisplayPort version1.2
Product colourBlack
Connector 1DisplayPort
Connector 2HDMI + VGA (D-Sub)
Connector 1 genderMale
Connector 2 genderFemale
Windows operating systems supportedYes
Mac operating systems supportedYes
Maximum resolution3840 x 2160 pixels
Supported graphics resolutions1920 x 1080 (HD 1080), 3840 x 2160
HDCPYes
CertificationCE, FCC, REACH
Connector 1 form factorStraight
Connector 2 form factorStraight
Maximum refresh rate60 Hz
HDCP version1.4/2.2
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
Supported audio channels7.1
HBR2 supportYes
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 60 °C
Storage temperature (T-T)-10 - 70 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 85%
Other features
Width2.36" (60 mm)
Height0.551" (14 mm)
Depth1.65" (42 mm)
Weight & dimensions
Width2.36" (60 mm)
Height0.551" (14 mm)
Depth1.65" (42 mm)
Weight1.34 oz (38 g)
Package width3.15" (80 mm)
Package depth6.97" (177 mm)
Package height0.787" (20 mm)
Package weight3.21 oz (91 g)
Packaging data
Package width3.15" (80 mm)
Package depth6.97" (177 mm)
Package height0.787" (20 mm)
Package weight3.21 oz (91 g)
Quantity per pack1 pc(s)
Technical details
Harmonized System (HS) code84733080
Compliance certificatesRoHS
Packaging content
Quantity per pack1 pc(s)
Logistics data
Master (outer) case width13" (330 mm)
Master (outer) case length19.7" (500 mm)
Master (outer) case height8.46" (215 mm)
Products per master (outer) case200 pc(s)
You may also be interested in
Compare Products
Product Belkin DisplayE / HDMI 36" (0.915 m) VGA/M HDMI-M Black Belkin DisplayE / HDMI 36" (0.915...