SKU
DGS-1210-28MP
Out of stock
24 10/100/1000BASE-T, PoE, 4 SFP, 56 Gbps, 41.7 Mbps, 440x210x44 mm
More Information
SKU DGS-1210-28MP
EAN 0790069427664
Manufacturer D-Link
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
View PDF
View PDF
The DGS-1210 Series Gigabit Smart Managed Switches includes a range of affordable PoE-enable switches for businesses looking to power VoIP phones, wireless access points or network cameras. The DGS-1210-08P is a 8-port Smart Managed PoE Switch that provides 8 PoE-enabled ports that can supply power of up to 15.4 W each. Whereas the DGS-1210-24P is a 24-port Smart Managed PoE Switch that provides 12 PoE-enabled ports that can support up to 30 W of power output following IEEE 802.3at standard. The design allows more flexibility in power allocation for a variety of powered devices with affordable installation costs.
Easy Management
Energy Saving
Auto Surveillance VLAN and Voice VLAN
Exclusive Layer 2 Features
Secure your Network
Management features
Traffic classificationYes
Switch typeManaged
Web-based managementYes
System event logYes
Quality of Service (QoS) supportYes
Multicast supportYes
Switch layerL2
Ports & interfaces
SFP module slots quantity4
Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity24
Basic switching RJ-45 Ethernet ports typeGigabit Ethernet (10/100/1000)
Installed SFP modules quantity0
Fiber optic connectorSFP
Console portRJ-45
Network
Full duplexYes
VLAN supportYes
Spanning tree protocolYes
Rate limitingYes
Port mirroringYes
Number of VLANs4094
Link aggregationYes
IP routingYes
Flow control supportYes
Auto MDI/MDI-XYes
10G supportNo
Auto-negotiationYes
Virtual LAN featuresVoice VLAN, Tagged VLAN, MAC address-based VLAN, Port-based VLAN
IGMP snoopingYes
Optical fiber
Fiber ethernet cabling technology1000BASE-X
Fiber optic connectorSFP
Data transmission
Jumbo frames9216
Number of static routes32
Packet buffer memory1.5 MB
MAC address table16000 entries
Switching capacity56 Gbit/s
Store-and-forwardYes
Number of queues8
Jumbo frames supportYes
Forwarding rate41.7 Mpps
Number of VLANs4094
Multicast Listener Discovery (MLD) snoopingMLD v1, MLD v2
Security
Loop protectionYes
IP-MAC-Port bindingYes
BPDU filtering/protectionYes
AuthenticationGuest VLAN, MAC-based authentication, Port-based authentication
Access Control List (ACL) rules256
SSH/SSL supportYes
Security algorithms802.1x RADIUS, SNMP, SSH
IGMP snoopingYes
Access Control List (ACL)Yes
DHCP featuresDHCP client
Multicast features
Multicast supportYes
Design
SafetyCCC, CE LVD, UL/cUL
Form factor1U
Product colourBlack, Gray
LED indicatorsActivity, Fan fail, Link, Power, Speed
Electromagnetic compatibilityFCC A, CE A, VCCI, C-Tick, BSMI, CCC
Rack mountingYes
Number of fans2 fan(s)
CertificationIEC61000-4-5, RoHS
Performance
Noise level52.4 dB
Memory typeDDR3-SDRAM
Mean time between failures (MTBF)294101 h
Internal memory128 MB
Flash memory32 MB
Built-in processorYes
Packet buffer memory1.5 MB
Auto-negotiationYes
Harmonized System (HS) code85176990
Power
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50 - 60 Hz
Power consumption (typical)27.49 W
Power over Ethernet (PoE)
Power over Ethernet (PoE) ports quantity24
Power over Ethernet (PoE)Yes
Operational conditions
Storage temperature (T-T)-40 - 70 °C
Storage relative humidity (H-H)5 - 90%
Operating temperature (T-T)-5 - 50 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 90%
Heat dissipation850.58 BTU/h
Virtual LAN features
VLAN supportYes
Weight & dimensions
Width17.3" (440 mm)
Depth8.27" (210 mm)
Height1.73" (44 mm)
Packaging data
Package width14.4" (365 mm)
Package depth20.5" (521 mm)
Package height3.62" (92 mm)
Package weight11.4 lbs (5.18 kg)
Technical details
Form factor1U
Product colourBlack, Gray
Noise level52.4 dB
Rack mountingYes
Built-in processorYes
Shipping (inner) case width11.6" (29.5 cm)
Shipping (inner) case net weight34.4 lbs (15.6 kg)
Shipping (inner) case length21.2" (53.9 cm)
Shipping (inner) case height15.5" (39.3 cm)
Products per shipping (inner) case3 pc(s)
Products per pallet (sea)120 pc(s)
Products per pallet (air)72 pc(s)
Pallet gross width47.2" (120 cm)
Pallet gross length43.3" (110 cm)
Pallet height (sea)82.7" (2.1 m)
Pallet height (air)51.7" (131.4 cm)