4XEM 4X120WUNILC mobile device charger Laptop Black AC Indoor
SKU
4X120WUNILC
In stock
120W Universal Laptop Charger with 10 interchangeable tips
More Information
SKU 4X120WUNILC
EAN 0841567005851
Manufacturer 4XEM
Availability In Stock
The 4XEM 120W Universal Laptop Charger is the ultimate charging solution for a wide range of laptops and devices. Equipped with a universal cable and 10 interchangeable DC tips, this versatile charger supports multiple brands, such as Lenovo, HP, DELL, Acer, Samsung, Asus, Toshiba, and many more. With a maximum power delivery of 120W and input voltage support ranging from 100-240VAC, this charger is ideal for both home and travel use.
Whether you need a reliable power source for your laptop or a versatile charging option for multiple devices, the 4XEM 120W Universal Laptop Charger delivers unparalleled convenience and performance.
Performance
Charger typeIndoor
Charger compatibilityLaptop
Power source typeAC
CertificationIEC 62368-2018 (CE, CB), RoHS, FCC
Number of simultaneously connected devices (max)1
Design
LED indicatorsYes
Product colourBlack
Cable length47.2" (1.2 m)
Power
Maximum power120 W
Input voltage100 - 240 V
Weight & dimensions
Width2.57" (65.2 mm)
Depth6.68" (169.7 mm)
Height1.52" (38.6 mm)
Weight20.9 oz (593 g)
Packaging data
Package typeBox
Package width5.51" (140 mm)
Package depth2.05" (52 mm)
Package height8.66" (220 mm)
Package weight25.4 oz (720 g)
Operational conditions
Storage temperature (T-T)-20 - 70 °C
Operating temperature (T-T)0 - 25 °C